تبلیغات
خبری و تحلیلی - تورم ناشی از زیاده‌خواهی آدم‌هایی است که فقط به خودشان می‌اندیشند
خبری و تحلیلی

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تورم ناشی از زیاده‌خواهی آدم‌هایی است که فقط به خودشان می‌اندیشند

نظر برخی از نمایندگان در خصوص تورم سال90
تورم ناشی از زیاده‌خواهی آدم‌هایی است که فقط به خودشان می‌اندیشند

خبرگزاری فارس: سالی که گذشت، فراز و نشیب های اقتصادی زیادی داشت که باعث تغییراتی در زندگی روزمره مردم شد. تورم در راس این تغییرات بود که برخی از کارشناسان علت آن را هدفمند کردن یارانه ها دانستند.

خبرگزاری فارس: تورم ناشی از زیاده‌خواهی آدم‌هایی است که فقط به خودشان می‌اندیشند

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس  به نقل از آتی نیوز، بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(CIA) از اقتصاد ایران در سال 2011 ، نرخ تورم به 22.5 درصد رسید.

نرخ تورم برای سال 2011 میلادی حدود 22.5 درصد اعلام شده است که تقریباً با آمارهای بانک مرکزی که نرخ تورم را در سه ماهه سوم سال 90 بیش از 20 درصد اعلام کرده است، همخوانی دارد. این سازمان رتبه ایران را در نرخ تورم 219 اعلام کرده است که رتبه قابل قبولی نیست.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم در ایران در سال 2010 میلادی 12.4 درصد بوده است که افزایش قیمت حاملهای انرژی در پی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بخشی از رشد تورم در سال 2011 را توجیه می کند هر چند به نظر می رسد رشد بی سابقه قیمت ارز در سال 90 سهم بسزایی در رشد تورم داشته باشد.

محمدرضا باهنر: متاسفانه امسال که پرش قیمتی از دو ماه قبل آغاز شد، بازار دلار وسکه را هم متشنج کرد وباعث ایجاد جهش قیمتی شد. در واقع امسال سطح گرانی قیمت ها فشار سنگینی را به مردم وارد کرد.البته بعضی از اینها دلایلش مشخص است،مثل هدفتمندی یارانه ها و بعضی فشارهای خارجی، و افزایش نقدینگی. بعضی از آنها هم دلایل مشخصی ندارد، که شاید بتوان گفت: ضعف مدیرتی است. با مدیرت دقیق تری می شد جلوی برخی از این جهش های قیمتی را گرفت. من فکر می کنم، مجلس نهم باید نرخ بیکاری، و مشکل قیمت ها را جزء مسائل اولی خود در سال جدید قرار دهد. این دو عامل مسائلی هستند که به شدت خانواده ها را تحت فشار قرار می دهند.

ابوالفتح نیکنام : آنچه که از تورم در کشور حاکم است، ناشی از زیاده خواهی آدم هایی است که فقط به خودشان می اندیشند. این نوع نگاه به جامعه باعث چنین فاجعه ای شده است. ما می گوییم، کاسب حبیب خداست. ولی این جمله در حد حرف است و در عمل چیز دیگری است. به طور مثال تا این که یک محصول به دست مصرف کننده برسد، بین دلالان بسیاری رد و بدل می شود و زمانی که به دست مصرف کننده می رسد، چندین برابر قیمت تولید، فروخته می شود.

حسن نوروزی: از نظر بنده بخش زیادی از تورم ساختگی است.این موضوع هم به علت زیاده خواهی و جهل  بعضی از مدیران است. به این معنا که قرار بود در هدفتمندی یارانه ها، دولت قیمت های حامل های انرژی را 20% افزایش دهد، نه 100%. همچنین قرار بود هر 3 ماه یک بار گزارش آن در مجلس قرائت شود و از همفکری نمایندگان ملت استفاده شود که متاسفانه چنین نشد. ما باید بررسی کنیم آیا پول های سرگردان زیاد در بازار بدون برنامه صحیح است؟ پرداخت نکردن سهم کشاورزی و دامداری و صنعت از صندوق توسعه ملی، همچنین اعطای پول بدون برنامه به مردم، همچنین ساخت مسکن های مهر بی دلیل، انبوه سازی بی جهت در کنار شهر های بزرگ و همچنین در بعضی از مواقع تامل و جهل بانک مرکزی در بعضی موارد پولی باعث تورم شد.

سید علی موسوی جرف: تورم نسبت به سال گذشته زیاد بوده است. سال گذشته تورم یک رقمی شده بود ولی اکنون دوبرابر شده است. هدفتمند کردن یارانه ها، افزایش نقدینگی در جامعه، اقدامات ضد اقتصادی از جمله افزایش نرخ ارز و سکه، علت افزایش تورم در جامعه بوده است. امیدواریم با برنامه دقیق و سنجیده وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، نرخ تورم کنترل شود.

سید عنایت الله هاشمی: با توجه به هدفمندسازی یارانه ها پیش بینی می شد که تورم داشته باشیم، منتها اختلاف نظر وجود داشت. نظر دولت رو 15% بود و نظر مجلسی ها روی 30% بود. آن چیزی که مجلس پیش بینی کرد، تقریبا تحقق پیدا کرد. نظر مجلس این بود که طرح 5 ساله اجرا شود ولی دولت، به لحاظ تشخیص خودش اکثریت بحث هدفتمندی را در سال اول انجام داد. در نتیجه باعث این میزان تورم شد که برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرد و باعث دلتنگی مردم شد.

سید فاضل موسوی: در این روزها که من با اقشار مختلف در ارتباط هستم و صحبت می کنم، از وضعیت تورم در کشور خیلی گله مند هستند.

علی اصغر یوسف نژاد: متاسفانه ما هم رکود داریم و هم تورم، رکود تورمی چیز خوبی نیست و من امیدوار هستم که سال آینده این تورم کم شود، چرا که قدرت خرید خانواده ها پایین آمده است. از نظر اقتصادی هم این علامت خوبی نیست. امیدوارم با تولید و ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری یک جوری مشکلات اقتصادی مردم بر طرف شود.

سعدالله نصیری قیداری: تورم وضعیت خوبی ندارد. امیدوارم دولت برنامه های خوبی را در سال آینده برای کاهش تورم و ایجاد اشتغال داشته باشد.

مجید نصیرپور سردهانی: کدام تورم؟ مگر تورمی وجود دارد؟ به نظر دولت که رشد نزولی دارد.

انتهای پیام/

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مینا ب

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان